gladz-szpachlowa-latwoszlifowalna

Jak prawidłowo nakładać gładź?

Wybranie porządnej gładzi szpachlowej to dopiero połowa drogi do sukcesu. Bardzo ważne jest także to, aby prawidłowo ją nałożyć co wbrew pozorom wcale nie jest prostym zadaniem. Osoby, które nie czują się na siłach, aby samodzielnie nałożyć gładź szpachlową, powinny skorzystać z pomocy odpowiednich fachowców.

Jak nakładać gładzie szpachlowe?

gladz-szpachlowa-latwoszlifowalna

Przed nałożeniem gładzi należy oczywiście dokładnie naprawić wszystkie uszkodzenia na ścianie. Wszelkie ubytki można wypełnić specjalną masą szpachlową. Warto postawić na szpachelkę, która jest większa niż szpachlowane miejsce. Po dokonaniu napraw i usunięciu starej farby należy dokładnie zagruntować gipsowane powierzchnie. Na rynku dostępne są także specjalne preparaty, które poprawiają przyczepność. Układanie gładzi najlepiej rozpocząć od sufitu. Druga warstwa gładzi powinna być nakładana prostopadle do pierwszej. Przy pracy ręcznej najlepiej korzystać z pomocy pacy ze stali nierdzewnej. Wszelkie powierzchnie można wyrównać specjalnym piórem. Polimerowa gładź jest dobrym wyborem dla tych osób, które chcą nieco przyśpieszyć prace.

Cenne wskazówki?

Kolejna szpachla powinna być nałożona dopiero wtedy, gdy poprzednia warstwa wyschnie. Prace wykończeniowe polegają nie tylko na wykonaniu ewentualnych poprawek, ale również na szlifowaniu wszystkich nierówności. W zadaniu tym pomóc może drobnoziarnisty papier ścierny. Nałożona gładź powinna być dobrze wentylowana. Szpachla (zobacz) najlepiej schnie przy temperaturze od 5 do 25ºC. Godne uwagi są specjalne nagrzewnice do wysuszania gładzi. Na ścianach prace powinno rozpoczynać się zawsze od narożników. Zewnętrzne narożniki warto wzmocnić specjalnymi kątownikami, które można zamocować gipsem szpachlowym. Oryginalne gładzie cena może być dość wysoka, ale na materiałach budowlanych od renomowanych producentów nigdy nie warto oszczędzać.