ogniwa fotowoltaiczne

Zastosowanie ogniw fotowoltaicznych

Baterie słoneczne to obiekty techniczne służące do zamiany energii słonecznej w energię elektryczną. Zbudowane są z pojedynczych ogniw fotowoltaicznych, które łączy się szeregowo oraz równolegle. Najczęściej spotyka się ogniwa fotowoltaiczne zbudowane z kryształów krzemu. Gdzie wykorzystuje się obecnie baterie słoneczne? Zapraszamy do zapoznania się z naszym krótkim przewodnikiem na ten temat.

Małe baterie słoneczne

Najmniejsze baterie słoneczne, które zbudowane są najczęściej z kilku ogniw połączonych szeregowo można spotkać w niewielkich, zasilanych słońcem lampkach ogrodowych. Ze względu na bardzo małą moc znajdujących się w tych lampkach paneli słonecznych oraz jedną czy dwie diody, takie lampki nie nadają się do oświetlania ścieżek w ogrodzie czy podjazdów samochodowych. Mogą jedynie pełnić funkcję ozdoby.

Małe baterie spotkać też można w ładowanych słońcem powerbankach, przenośnych lampkach campingowych czy w mobilnych ładowarkach do laptopów. Tego typu baterie słoneczne dają napięcie pracy rzędu kilku voltów.

Baterie słoneczne średniej wielkości

ogniwa fotowoltaiczneŚredniej wielkości baterie spotkać można przede wszystkim w źródłach światła, które nie pełnią tylko roli ozdoby, ale służą do oświetlania drogi, placu czy parku. W miejscach, do których nie opłaca się prowadzić instalacji elektrycznej takie rozwiązania sprawdzają się idealnie. Panele słoneczne o powierzchni od około 0,2 do 1,5 metra kwadratowego w zupełności wystarczają do zasilenia latarni ulicznej. Baterie słoneczne można spotkać również jako źródło zasilania niektórych znaków ostrzegawczych.

Duże panele słoneczne

Największe, dostępne na polskim rynku baterie słoneczne przeznaczone są głównie do zasilania domów w ciepłą wodę, która służy albo do ogrzewania, albo jako ciepła woda użytkowa. Zastosowanie ogniw fotowoltaicznych do ogrzewania wody jest nie tylko przyjazne środowisku, ale pozwala też zaoszczędzić pieniądze. W zależności od wielkości instalacji oraz od stanu ocieplenia budynku, panele słoneczne pozawalają na pokrycie nawet ponad połowy zapotrzebowania na ciepłą wodę.