taryfa weekendowa

Błędy w korzystaniu z taryfy weekendowej

Wielu z nas, korzystając z możliwości przystąpiło do programu taryfy weekendowej. Niemniej jednak niektóre rodziny skarżą się, że w zasadzie wcale nie udaje im się na tym oszczędzać. Jakie są najczęstsze błędy związane z próbą oszczędzania na taryfie weekendowej?

Czym jest taryfa weekendowa?

Na początku warto wspomnieć krótko o tym, co to w ogóle jest ta taryfa weekendowa. Otóż generalnie rzecz ujmując chodzi o to, że niektórzy dostawcy prądu oferują jego niższe ceny w czasie weekendu. Standardowo prąd jest tańszy mniej więcej między godziną 13 a 15 w ciągu tygodnia. Wiadomo jednak, że więcej osób jest wówczas w pracy. Dodatkowo jednak prąd może być tańszy między 22 w piątek a 7 rano w poniedziałek. Warunkiem jest odpowiednio duże zużycie prądu w gospodarstwie domowym, wynoszące średnio 3000kWh/ rok.

Błędy związane ze stosowaniem taryfy weekendowej

No ale właśnie – czy ta taryfa naprawdę przynosi nam oszczędności? Generalnie tak, tylko trzeba wiedzieć, jak się nią posługiwać!

1) Brak rozplanowania zadań

Dość częstym błędem jest to, że choć wiemy, kiedy prąd jest tańszy, to w ogóle jakoś tego nie wykorzystujemy. Konkretniej chodzi tu o to, że dalej robimy wszystkie rzeczy wymagające sporego zużycia prądu w trakcie tygodnia. Najczęstszym błędem jest włączanie codziennie małego prania, tak na kilka rzeczy oraz takie samo korzystanie ze zmywarki czy też żelazka i innych energochłonnych sprzętów. O dobrej ofercie więcej przeczytamy na https://www.innogy.pl/pl/dla-domu/oferta/taniej-po-godzinach.

To oczywiście nie ma żadnego sensu. Wszelkie czynności tego typu, jeśli nie muszą być wykonane w trakcie tygodnia, bo np. dzieci przyjechały z wakacji i trzeba włączyć kilka prań, spokojnie można zostawić na weekend.

2) Kilka małych rzeczy naraz

Drugim dość poważnym błędem jest zostawianie kilku tych małych prań na jeden dzień. No właśnie – zamiast jakoś je połączyć, to ciągle robimy kilka rzeczy zużywających prąd zamiast tej jednej czy dwóch. Oczywiście będzie to zawsze jakaś oszczędność, niemniej jednak ciągle będzie to kosztowało sporo i niestety nie przyczyni się do naszego zaplanowania czasu.