projekt-domu-mandarynka

Jaki dom będzie idealnie pasował na wąskiej działce?

Wąska działka to zawsze bardzo duże wyzwanie dla inwestora (a za taką uznawana jest działka, której szerokość nie przekracza 20 m). Aby dom był funkcjonalny powinien mieć szerokość co najmniej 10 metrów. Pomimo takich ograniczeń architekci są w stanie zaproponować różnorodne projekty domów na wąskie działki, spełniające wymagania co do komfortu użytkowania oraz estetyki wykonania.

Jaki dom sprawdzi się najlepiej na wąskiej działce?

Pomimo wielu ograniczeń wąskie działki wśród inwestorów cieszą się dość dużą popularnością, przede wszystkim ze względu na fakt, że koszt ich zakupu jest zdecydowanie niższy niż w przypadku tych działek o większych powierzchniach. Co prawda projekty domów na wąską działkę (https://www.domywstylu.pl/projekty-domow-na-waska-dzialke/) przysparzają architektom nie mało kłopotów, jednak Ci bardziej doświadczeni są w stanie nawet na małej powierzchni zaprojektować dom, w którym komfortowo będzie mogła mieszkać nawet dość duża rodzina. W przypadku działek dość wąskich budowa domów parterowych jest raczej niemożliwa. W jego miejsce powstają budynki wielokondygnacyjne, często wyposażone w podpiwniczenie bądź poddasze użytkowe.

Wąska działka a przepisy

Nie da się ukryć, że domy na wąską działkę wymagają włożenia zdecydowanie więcej pracy w projekt. Dom musi być nie tylko funkcjonalny, ale również przy jego planowaniu należy mieć na względzie konieczność zachowania przewidzianych w przepisach o prawie budowlanym odległości, między innymi budynku od granic posesji. Przy budowie domu na niezbyt szerokich działkach kłopotliwe jest także utrzymanie prywatności (a przecież każdy chce by jego dom i posesja były pewnego rodzaju azylem), ze względu na stosunkowo niewielką odległość pomiędzy budynkami. Na szczęście dobry architekt i z tym jest w stanie sobie poradzić. Istnieje bowiem wiele estetycznych i ciekawych możliwości by choć częściowo zasłonić się przez wzrokiem sąsiadów.