taryfa nocna

Sposoby na oszczędzanie prądu – czy taryfa nocna zmniejszy opłaty?

Szukanie sposobów na zmniejszenie wysokości rachunków za prąd staje się coraz bardziej popularne. Minimalizować opłaty za zużycie energii można na kilka sposobów. Wśród nich jest zakup odpowiednich energooszczędnych urządzeń, przyswojenie zachowań oszczędzających prąd czy dobór odpowiedniego planu ofertowego. Dla wielu ludzi idealnym rozwiązaniem okaże się taryfa nocna. Jak zmniejszyć opłaty za energię?

Kup energooszczędny sprzęt

taryfa nocnaNajwiększym pożeraczem prądu jest lodówka. Co gorsze, jest ona stale włączona do źródła zasilania i bez przerwy pobiera energię elektryczną. To właśnie ona w największym stopniu przyczynia się do zawyżania rachunków. Kiedy zatem będziemy musieli zmienić lodówkę, podczas zakupu nowej, warto zwrócić uwagę na jej tzw. klasę. Oznacza ona ilość pobieranej energii podczas wykonywania swojej pracy. Najbardziej energooszczędne są produkty klasy A+++. Pobierają one nawet do 40% mniej prądu niż urządzenia klasy A.

Inteligentne systemy zarządzania

Kolejnym sposobem na prowadzenie domowej polityki energooszczędnej jest zainstalowanie inteligentnych systemów, które w sposób automatyczny sterują rozmaitymi instalacjami. Dobrze sprawdza się regulacja oświetleniem. W przypadku kiedy czujnik zdiagnozuje brak osoby w danym pomieszczeniu i jednocześnie włączone oświetlenie, system automatycznie wyłączy światło, dzięki czemu nie będzie następował niepotrzebny pobór energii. Podobnie może działać system grzewczy. Kiedy sensor wychwyci osiągnięcie optymalnej temperatury w pomieszczeniu, układ odetnie ogrzewanie, tak, by nie generować niepotrzebnego czerpania energii, po czym ponownie włączy ogrzewanie, gdy temperatura się wychłodzi.

Taryfa nocna szansą na oszczędności

Dla niektórych sprawdzonym sposobem na zmniejszenie rachunków będzie taryfa nocna. Jest to swoisty sposób naliczania opłat za czerpanie prądu. Przewiduje ona niższe stawki za pobór energii w godzinach nocnych w zamian za wyższe ceny podczas korzystania z prądu za dnia. Taryfa nocna idealnie sprawdzi się dla osób, które potrafią część aktywności dziennej, szczególnie tej związanej z używaniem urządzeń charakteryzujących się dużym poborem energii, przenieść na godziny nocne, kiedy obowiązują niższe stawki. Specjaliści szacują, że odczuwalna oszczędność zostanie zauważona, kiedy 33% dziennego zużycia energii przypadnie na godziny, w których panują niższe ceny.