inteligentne oświetlenie

Żarówki led – inteligentne oświetlenie

Rosnące rachunki za zużycie prądu oraz coraz głośniejsze doniesienia o zwiększającym się zanieczyszczeniu powietrza, skłania do podejmowania nowych rozwiązań, które pozwolą na znaczne zmniejszenie zużycia energii elektrycznej, a tym samym poczynienie odczuwalnych oszczędności finansowych. Energooszczędności można szukać na wielu polach. Najprostszym sposobem jest postawienie na inteligentne oświetlenie w postaci żarówek LED.

Mniejsze zużycie

To, co wpływa na fakt, że żarówki LED stanowią inteligentne oświetlenie, to o wiele mniejszy pobór energii elektrycznej w stosunku do wyniku, jaki osiąga tradycyjna żarówka z tzw. żarnikiem wolframowym. Jednocześnie, co warto podkreślić, żarówka LED potrafi generować o świetlenie takiej samej jakości i mocy jak tradycyjna żarówka, przy znacznie mniejszym poborze energii. Ledowa żarówka o mocy 9 W odpowiada tradycyjnej o mocy 60 W. Istnieje sprawdzony wzór, który pozwala na przeliczenie mocy (a tym samym stopnia zużycia prądu) produktu ledowego w stosunku do tradycyjnego, przy zachowaniu tej samej sprawności oświetlenia. Jest to iloczyn wartości mocy żarówki led z liczbą 10, a następnie od wyniku należy odjąć ~30%. I tak tradycyjna żarówka o mocy 30 W odpowiada wartości 4-5 W technologii led, 40 W to 6-8 W, 70 W to 9-10 W.

inteligentne oświetlenieSkuteczność

Dużym atutem żarówek ledowych jest ich skuteczność, czyli energetyczna efektywność. Wykorzystują one bowiem 100% pobieranego prądu do zasilenia swojej pracy. W przypadku tradycyjnych żarówek wolframowych, większość pobieranej energii jest niewykorzystywana, a tym samym po prostu marnowana. Szacuje się, że tradycyjne żarówki wykorzystują jedynie 10% czerpanej energii. Właśnie ta cecha przekłada się na fakt znacznie mniejszego poboru prądu przez żarówki led, a jednocześnie zapewniania światła takiej samej jakości.

Żywotność

Inteligentne oświetlenie żarówek led to także olbrzymia żywotność. Ich możliwości świecenia obliczone są nawet na ok. 100 000 godzin, podczas gdy, tradycyjna żarówka żarnikowa będzie mogła pracować zaledwie w przedziale 1000-2000 godzin.