Różnice między prądem budowlanym a zwykłym

Budowa domu wymaga w dużej mierze korzystania z energii elektrycznej – wykorzystywanej między innymi do podłączenia urządzeń remontowych. Dlatego też już na etapie uzbrajania działki, warto wybrać najkorzystniejszą ofertę dostawy prądu do domu.

Czym jest prąd budowlany?

Jest to taryfa energii elektrycznej, sprzedawana przez wybranego dostawcę w okresie budowy oraz remontowania domu bądź innego rodzaju inwestycji budowlanej. Konieczność korzystania z rozwiązania, jakim jest prąd budowlany, wynika z tego, że istnieje prawny zakaz wykorzystywania docelowego źródła prądu do zasilania urządzeń remontowo-budowlanych. Łącze docelowe nie może być wykorzystywane do innych celów niż zasilanie domu w energię elektryczną.

Ten rodzaj energii jest dostarczany za pomocą łącza tymczasowego. Ciekawostką jest, że wcale nie musisz pobierać prądu budowlanego od ostatecznego dostawcy energii elektrycznej – jednak jest to zdecydowanie bezpieczniejsze rozwiązanie, gdyż daje pewność, że prąd pochodzi z legalnego źródła.

Jaka moc prądu jest niezbędna do prac budowlanych?

Łącze tymczasowe nie musi charakteryzować się tą samą mocą co stałe. Aby określić dokładne warunki dostawy prądu (a także związane z nimi koszty) – należy zwrócić szczególną uwagę na to, jakie urządzenia remontowo-budowlane będą pracować w obrębie inwestycji, jaka technologia budowlana jest stosowana, a także jak będzie wyglądać zużycie energii elektrycznej przez ekipę (pomniejsze wykorzystanie, zarówno do celów związanych z wykonywaniem pracy, jak i korzystaniem z ustawowej przerwy). W ten sposób określana jest tak zwana moc umowna, wpisywana w dokumentację.

W razie wątpliwości, tę kwestię można skonsultować z elektrykiem zajmującym się budową. Warto mieć na względzie, że zużycie prądu po zakończeniu remontu znacząco spada, dlatego fakt, że rachunki za okres budowy są bardzo wysokie nie oznacza, że będą takie przez cały czas. Dopiero po zakończeniu inwestycji, można rozpocząć korzystanie z docelowego łącza i korzystać ze zwykłej taryfy prądu.