wierza energetyczna

Taryfy prądu – czym się różnią?

Zainteresowanie tematyką taryf prądu cieszy się niesłabnącym zainteresowanie. Jest to wynikiem trudnej sytuacji ekonomicznej i gospodarczej, która odczuwana jest zarówno przez jednoosobowe gospodarstwa domowe, wieloosobowe, jak i firmy. Taryfa prądu to rodzaj harmonogramu czy też planu cenowego, który określa koszt jaki musi ponieść użytkownik za zużycie energii. Obecnie dostępnych jest kilka różnych opcji wyboru taryf prądu.

Taryfy prądu – jak działają? 

Każdy rodzaj taryfy ma określoną wartość cenową za zużycie 1 kilowatogodziny (kWh) w określonej godzinie w ciągu całego dnia i nocy. Można również podzielić je ze względu na przeznaczenie bowiem inne taryfy skierowane są dla dużych fabryk, kopalń, firm produkcyjnych, gospodarstw rolnych, a inne dla mniejszych przedsiębiorstw i indywidulanych klientów (gospodarstw domowych). W przypadku tych ostatnich zawsze pierwsza litera nazwy taryfy będzie rozpoczynać się na literę G. 

Jakie są taryfy prądu? 

Istnieje wiele taryf prądu. Dla gospodarstw domowych wyróżnić można następujące:

  • G11 – taryfa, która ma stały koszt bez względu na porę dnia;
  • G12 – taryfa, która ma różne wartości cenowe w ciągu doby. Najtańsza energia jest pomiędzy godziną 13:00 a 15:00 oraz w nocy, od 22:00 do 6:00 rano;
  • G12n – taryfa mająca różną cenę w ciągu doby, rozszerzona o niedzielę;
  • G12w – taryfa podobnie działająca jak G12n, ale rozszerzona o sobotę i niedzielę;
  • G13 – taryfa podzielona na trzy pory. W godzinach przedpołudniowych cena określana jest jako średnia, popołudniami jako wysoka. Reszta doby (wieczory i noc) kosztuje najmniej. 

Warto zaznaczyć, iż bez względu na poziom napięcia, dla gospodarstw domowych są przeznaczone tylko wyżej wymienione taryfy. Z kolei dla miejsc, w których zapotrzebowanie na energię jest wysokie, dostępna jest taryfa A (czyli napięcie wysokie). Napięcie średnie to taryfa B, a napięcie niskie to taryfa C przeznaczona dla małych działalności. 

Wybór odpowiedniej taryfy prądu dla gospodarstwa domowego (https://eon.pl/dla-domu/oferta/energia-elektryczna/taryfy) powinien być przede wszystkim podyktowany indywidualnymi potrzebami. Warto pochylić się nad dostępnymi opcjami, gdyż mogą one zdecydowanie zmniejszyć wysokość rachunków, a tym samym oszczędzić znaczną sumę pieniędzy.