Rodzaje odbiorców taryfy energetycznej G11

Rodzaje odbiorców taryfy energetycznej G11

Taryfa G11 jest podstawową taryfą energetyczną dla klientów indywidualnych i znajduje się w ofercie większości dostawców prądu. Bywa nazywana taryfą jednostrefową, uniwersalną lub całodobową. W jej przypadku cena prądu pozostaje stała, niezależnie od pory doby. Oznacza to, że opłaty energię elektryczną są zawsze takie same – bez względu na dzień tygodnia czy godzinę poboru.

Zastosowanie taryfy G11

Taryfa energetyczna G11 należy do grupy taryfowej „G”, utożsamianej przede wszystkim z gospodarstwami domowymi. Jej odbiorcami mogą być jednak także inni użytkownicy, którzy przyłączeni zostali do sieci niskiego napięcia. Zużycie prądu rozliczane jest w ten sposób m.in. w domkach letniskowych, garażach, akademikach, hospicjach, plebaniach, klasztorach czy przedstawicielstwach dyplomatycznych. Taryfa G11 to także uniwersalne rozwiązanie dla osób, które zasilają prądem oświetlenie oraz sprzęt RTV/AGD. Nie sprawdza się natomiast w obiektach, gdzie energia elektryczna wykorzystywana jest do ogrzewania domu i wody – wówczas bardziej opłacalnym rozwiązaniem może być taryfa G12 lub G12w.

Odbiorcy taryfy G11

W Polsce klienci taryfowi G11 płacą urzędowo ustalane stawki. Energia kupowana jest przez nich po cenach regulowanych, które każdego roku zatwierdza Prezes Urzędu Regulacji Energetyki. W przypadku kupna prądu po cenach taryfowych, nie występuje gwarancja stałej ceny. Łączna liczba klientów taryfowych grupy G11 przekracza w Polsce 10 milionów.

Odbiorcy typu TPA

Klienci, którzy zdecydowali się na zmianę sprzedawcy energii również w większości korzystają z taryfy G11. Określa się ich odbiorcami TPA – Third Party Access. Użytkownicy z tej grupy mogą negocjować ze sprzedawcami ceny i warunki wykupionych usług. W tym przypadku można uzyskać od firmy energetycznej gwarancję niezmienności opłat za prąd, nawet w perspektywie kilkuletniej. Z nowym sprzedawcą energii zawierana jest umowa na czas określony. Odbiorca podpisuje też umowę z lokalnym operatorem na dystrybucję prądu.