Insektycydy w ogrodzie – jak wybrać i stosować?
Insektycydy to środki ochrony roślin, które mają za zadanie zwalczać lub odstraszać owady szkodliwe dla upraw. Są one niezbędne w wielu sytuacjach, gdy rośliny są atakowane przez mszyce, przędziorki, bawełnice, opuchlaki czy gąsienice. Jednak nie wszystkie insektycydy są takie same i należy je dobierać z uwzględnieniem rodzaju szkodnika, rośliny i pory roku. W tym artykule przedstawimy najważniejsze informacje na temat insektycydów w ogrodzie.
Rodzaje insektycydów
Przeważnie insektycydy (sprawdź na ogrodniczy.com) dzieli się ze względu na rodzaj działania. Są to następujące rodzaje:
- insektycydy kontaktowe – są to środki, które wnikają do ciała owada przez skórę lub pancerz i powodują jego śmierć.
- insektycydy pokarmowe – są to środki, które przedostają się do układu pokarmowego owada po spożyciu części rośliny i powodują jego śmierć.
- insektycydy układowe – są to środki, które przedostają się do rośliny od korzeni poprzez jej układ naczyniowy i zatruwają owady żerujące na niej.
- insektycydy oddechowe – są to środki, które uniemożliwiają owadom oddychanie poprzez blokadę ich przetchlinek.
- insektycydy ogólnego przeznaczenia – są to środki o szerokim spektrum działania, które zwalczają wiele gatunków owadów.
- insektycydy selektywne – są to środki o wąskim spektrum działania, które zwalczają tylko określone gatunki owadów.
Jak stosować insektycydy?
Zawsze należy dokładnie zapoznać się z etykietą preparatu i przestrzegać jej zaleceń dotyczących dawki, terminu i sposobu aplikacji. Nie należy stosować większej ilości środka niż zalecana ani częściej niż potrzeba.
Należy wybierać preparaty odpowiednie do rodzaju uprawy i szkodnika oraz preferować te o selektywnym działaniu. Unikać należy stosowania tych samych substancji aktywnych przez cały sezon wegetacyjny, aby nie doprowadzić do wytworzenia odporności u szkodników.
Należy stosować środki ochrony osobistej podczas przygotowywania i rozpylania preparatu oraz unikać kontaktu ze skórą, oczami i układem oddechowym. Po zabiegu należy umyć ręce i twarz oraz zmienić ubranie.
Należy unikać opryskiwania roślin podczas kwitnienia lub obecności zapylaczy oraz chronić pszczoły przed dostępem do traktowanych roślin.