Spalinowy czy elektryczny – jaki silnik do odkurzacza liści?

Odkurzacz do liści to jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdego ogrodnika. Pozwala w szybki, a co najważniejsze bardzo wygodny sposób uprzątnąć z nagromadzonych liści cały ogród. Żeby jednak móc się cieszyć tym urządzeniem, trzeba wybrać go pod kątem jego napędu. Na rynku dominujące modele to wersje spalinowe oraz elektryczne. Czym się one charakteryzują, a także która wersja będzie najlepsza?

Charakterystyka modelu spalinowego

Jeśli chce się wybrać możliwie jak najmocniejszy model takiego urządzenia, to odkuracz do liści spalinowy będzie w tym wypadku zdecydowanie najlepszym wyborem. Cechuje się on naprawdę ogromną mocą, więc może być używany do dużych worków, które zapełniane będą w bardzo krótkim czasie. Oczywiście jest to wersja w pełni mobilna i nie trzeba się martwic o żadne przewody czy też obecność gniazdek elektrycznych, jak ma to miejsce w sytuacji, gdy korzysta się z silnika elektrycznego.
Niestety model spalinowy to także dość poważne wady. Przede wszystkim jest to odkurzacz do liści spalinowy (tu) bardzo drogi. Co więcej, dużo waży oraz jest bardzo głośny. Na koniec warto mieć na uwadze także to, że jego posiadanie wiąże się z częstymi i kosztownymi pracami konserwującymi, które pozwolą zachować go w dobrej formie.

Charakterystyka modelu spalinowego

Czym charakteryzuje się odkurzacz do liści z silnikiem elektrycznym? Przede wszystkim o wiele mniejszą ceną niż wersje spalinowe. Co więcej, samo urządzenie jest mniejsze, bardziej kompaktowe, a przez to wyraźnie lżejsze. Wygodniej się z niego korzysta i nie sprawia problemów nawet mniej wysportowanym osobom.

Niestety dużą wadą jest niższa cena, więc czas pracy bywa w przypadku takiego odkurzacza dłuższy. Jest to również urządzenie, które jest uzależnione od sieci elektrycznej, wymusza to posiadanie dość długiego przewodu, jeśli chce się pracować na całym ogrodzie. Oczywiście w przypadku awarii i braku prądu, nic się nie zrobi.

Podsumowanie

Choć wybór nie jest wcale taki prosty, jak się wydaje, to jednak można powiedzieć, że nieco lepszym modelem będzie wersja spalinowa i to właśnie na niej lepiej się będzie skupić podczas poszukiwań odpowiedniego modelu.