Wymagania kaktusów – na co zwracać uwagę?

Kaktusy prawie nie wymagają opieki, wystarczy im niewielka ilość wody i nawozu. Chociaż kaktusy są łatwe w pielęgnacji, mają stosunkowo wysokie wymagania, jeśli chodzi o glebę i zawarte w niej składniki odżywcze.

Ziemia do kaktusów — samodzielnie wykonana mieszanka czy gotowe podłoże?

Można spróbować sadzić kaktusy w zwykłej ziemi doniczkowej, ale zazwyczaj nie kończy się to sukcesem. Można kupić podłoże do kaktusów w specjalistycznym sklepie, ale czy naprawdę spełnia potrzeby wszystkich rodzajów kaktusów? Kaktusy mają różne wymagania, dlatego wskazane jest zrobić własną glebę kaktusową.

Przede wszystkim należy się zapoznać z pochodzeniem kaktusów. Jeśli pierwotnie pochodzą z gorących i suchych obszarów, sensowne jest podłoże mineralne, jeśli pochodzą z bardziej umiarkowanych szerokości geograficznych, potrzebują więcej wody i składników odżywczych, więc idealna jest baza bogata w próchnicę.

Ziemia kaktusowa – skład

Podłoże to nie tylko ziemia, nawet jeśli często wygląda tak samo. Szczególnie kolczaste rośliny potrzebują bazy, z której rośliny mogą pobierać składniki odżywcze. Ziemia do kaktusów z ogrodniczy.com musi być przepuszczalna, bogata w składniki odżywcze i zatrzymywać wilgoć. Kolejnym ważnym punktem jest wartość pH. Niestety nie ma tutaj żadnej wartości przewodniej, ponieważ każdy rodzaj kaktusa, aby się optymalnie rozwijać, potrzebuje również indywidualnej wartości pH.

Jaki jest skład dobrej ziemi do kaktusów? W skład mieszanki wchodzą zazwyczaj:

  • hummus bogaty w składniki odżywcze
  • włókna kokosowe
  • glina
  • piasek

Proporcje mieszania powinny wyglądać następująco:

  • jedna trzecia próchnicy bogatej w składniki odżywcze
  • jedna trzecia włókna kokosowego
  • jedna trzecia gliny
  • około 30 gramów piasku na litr gleby

Można też dodać granulki węgla drzewnego i pumeksu w postaci żwiru.

Podłoże do kaktusów – wartość pH

Wartość pH gleby kaktusa jest ważna, ponieważ każdy rodzaj kaktusa ma inne wymagania. Najlepszym sposobem pomiaru wartości pH są paski testowe, które można nabyć w aptece. W zależności od pH gleby, można obniżyć lub podnieść wartość.

Sposobem na obniżenie pH jest dodanie kwasu azotowego, kwasu fosforowego, azotanu amonu, kwasu cytrynowego lub mocznika. Sposoby na podniesienie pH obejmują dodanie wodorotlenku potasu, wodorowęglanu potasu, mielonego wapna lub sody oczyszczonej. Dlaczego pH jest tak ważne? Wpływa na rozpuszczalność minerałów i pierwiastków śladowych, a także odpowiada za aktywność bakterii i enzymów.