Kiedy taryfa c12a będzie opłacalna?

Zmiana dotychczasowej taryfy energii może wiązać się z uzyskaniem niemałych oszczędności w skali roku. Można odnotować je już na przestrzeni miesiąca w postaci niższego rachunku za prąd. Zarówno zmiana taryfy, jak i dostawcy jest bezpłatna. Każdy klient indywidualny i biznesowy może wybrać dowolną taryfę i sprzedawcę prądu, w oparciu o swoje potrzeby i oczekiwania. Taryfa jednostrefowa nie jest jedynym z dostępnych wariantów. Znacznie bardziej opłacalna może okazać się w przypadku przedsiębiorstwa taryfa C12a. 

Taryfa C12a może przynieść wymierne korzyści  

Przedsiębiorcy mają do wyboru kilka rodzajów taryf energii, dzięki czemu można dostosować ją do charakteru prowadzonej działalności i uzyskać jak największe oszczędności. Zużycie prądu wiąże się z niemałymi kosztami, które mogą mocno nadwyrężyć firmowy budżet, dlatego tak ważne jest znalezienie optymalnego rozwiązania. Na szczęście taryfę energii można zmienić i nie wiążą się z tym żadne dodatkowe koszty. Firmy poszukujące oszczędności mogą zredukować opłaty za energię elektryczną, wybierając taryfę dwustrefową w postaci taryfy C12a. Do dyspozycji są dwa jej warianty – taryfa C12a i C12b. 

W przypadku taryfy jednostrefowej obowiązuje przez całą dobę niezmienna stawka za kilowatogodzinę. Z kolei w taryfie dwustrefowej doba podzielona jest na godziny pozaszczytowe – z tańszym prądem i szczytowe. Opłacalność taryfy dwustrefowej widoczna jest, jeśli co najmniej 40% całkowitego zużycia energii w firmie przypada na godziny, w których obowiązuje niższa stawka za kilowatogodzinę. Ma to miejsce w godzinach późnowieczornych, nocnych i wczesnoporannych. W przypadku taryfy C12b doba podzielona jest na godziny dzienne i nocne. Tańszy prąd obowiązuje w godzinach nocnych – najczęściej od godziny 22.00 do 6.00. 

Czy warto zdecydować się na taryfę C12a?

Jeżeli możliwe jest przeniesienie co najmniej 40% dobowego zużycia energii elektrycznej na godziny objęte niższą stawką za kilowatogodzinę, czyli z tańszym prądem, to jak najbardziej warto rozważyć zmianę dotychczasowej taryfy całodobowej na taryfę dwustrefową C12a. Wystarczy przeprogramować używane urządzenia i maszyny oraz dostosować model pracy na konkretne godziny, co w efekcie przyniesie niemałe oszczędności w skali roku. 

źródło: http://polskirynekenergii.pl/2018/05/taryfa-c12a-najwazniejsze-informacje/