Betokontakt

Betokontakt jest środkiem chemicznym używanym do prac budowlanych. Zwiększa on przyczepność przed tynkowaniem powierzchni. Stosuje się go w tynkowaniu ręcznym i maszynowym dla różnych tynków gipsowych. Betokontakt zapewnia wyrównanie chłonności dla podłoży mineralnych i betonowych. Nie można bezpośrednio na nich tynkować ze względu na ich niską chłonność. Tynk położony na takim podłoży bez zastosowania betokontaktu zaraz odpadłby. Tak samo farba, też nie utrzymałaby się długo.

Betokontakt od Budujmy tworzy warstwę pomiędzy podłożem i masą tynkarską. Betokontakt kładzie się przede wszystkim na: gładko deskowane elementy betonowe i żelbetowe, prefabrykowane stropy żelbetowe, pozostałe ścisłe i gładkie podłoża mineralne.

Środki takie są niezwykle wydajne i łatwo dostępne na rynku. Ich cena obecnie wynosi około 10 złotych za kilogram. Sprzedawane są też w większych opakowaniach, nawet około 20 kilogramowych.

Środek betokontakt należy dobrze wymieszać i położyć na podłoże. Ścianę należy najpierw dobrze wyczyścić i wysuszyć. Podłoże powinno być niechłonne. Jednym z polecanych produktów jest mieszanka betokontaktu z piaskiem kwarcowym i tworzyw sztucznych o dużej odporności na obecność środków zasadowych. Fachowcy doradzają w trakcie malowania często wstrząsanie produktu przed samym nakładaniem na ścianę. Średni czas schnięcia takiej powłoki to około 12 godzin. Na rynku najbardziej znana marka to firma Knauf.