inwestycja deweloperska - budowa bloku

Jak sprawdzać inwestycje mieszkaniowe?

Szukanie idealnego mieszkania nie jest łatwe. Oprócz znalezienia odpowiedniej wielkości mieszkania i lokalizacji, ważne jest aby sprawdzić firmę deweloperską.

Dlatego też po znalezieniu 2-3 ciekawych inwestycji warto wybrać się do biura sprzedaży i dokładnie przyjrzeć się oferowanym warunkom.

Jak sprawdzić dewelopera?

W biurze sprzedaży możemy zażądać prospektu informacyjnego. Powinien on zawierać wszystkie inwestycje mieszkaniowe we Wrocławiu lub innych miastach tak jak np. inwestycje mieszkaniowe Lokum Deweloper. Dokument ten warto dokładnie przeczytać. Dzięki niemu można dowiedzieć się m.in o:

– doświadczeniach firmy deweloperskiej – czyli o zrealizowanych inwestycjach,

– czy są prowadzone przeciwko firmie postępowania egzekucyjne,

– jaki jest status działki, na której powstaje budynek – czy jest np. zabezpieczona kredytem bankowym,

– aktualne inwestycje deweloperskie – czy są budowane w obecnym czasie inne mieszkania przez tego konkretnego dewelopera,

– jak wygląda zagospodarowanie przestrzenne działek sąsiednich,

– jaki jest termin zakończenia inwestycji.

Co możemy dowiedzieć się jeszcze z prospektu o deweloperze?

Po przeczytaniu takiego prospektu, powinien wykreować się obraz związany z ewentualnymi ryzykami, powiązanymi z tą konkretną inwestycją. Można również żądać sprawozdań finansowych firm, aby sprawdzić kondycję finansową.

Powinniśmy również otrzymać wgląd do innych dokumentów m.in. projektu, pozwolenia na budowę czy do księgi wieczystej nieruchomości.

Czy coś można się dowiedzieć pod kątem konkretnego lokalu?

Jest osobna część prospektu, przygotowana pod kątem konkretnych transakcji, i zawiera informacje o wybranym lokalu. Znaleźć tam można informacje o standardzie wykończenia, zamontowanych instalacjach.

Warto tę część dokładnie przestudiować, ponieważ dzięki niej można oszacować nakłady finansowane, które będą konieczne, zanim będzie można się do mieszka przeprowadzić.