Parametry techniczne sufitowych lamp tubowych – co warto o nich wiedzieć?

Zdecydowana większość sufitowych lamp tubowych może zostać zdefiniowana na podstawie kilku parametrów użytkowych. Co prawda jednym z najważniejszych czynników branych pod uwagę podczas ich zakupu są względy designerskie, ale warto też zwrócić uwagę na kilka kwestii technicznych.

Rodzaj żarówki – interesująca różnorodność

W większości lamp sufitowych tubowych montuje się żarówki GU10. Charakteryzują się one wydłużonym kształtem, dzięki czemu można je z powodzeniem montować w wydłużonych, unikalnych wręcz oprawach oświetleniowych.

Co więcej, ich sposób montażu w lampach znacząco różni się od tego, z jakim ma się do czynienia w przypadku tradycyjnych, gwintowanych żarówek. W dużych lampach typu tuba wykorzystuje się od czasu do czasu żarówki parte na gwincie E14. Jest to jednak rzadkość, biorąc pod uwagę trudności w ich zamontowaniu (długa tuba, niewielka średnica oprawki itd.). Z kolei klasyczne żarówki o gwincie E27 nie są w lampach tubowych stosowane praktycznie wcale.

Odległość od oświetlanej powierzchni

Kolejnym, bardzo ważnym zresztą parametrem dotyczącym lamp tubowych, jest minimalna odległość od oświetlanej powierzchni. Parametr ten jest zależny od dwóch istotnych czynników: średnicy lampy i mocy żarówki.

Większość lamp średniej mocy (około 35 W) może zostać zamontowana co najmniej 50 cm nad oświetlaną przestrzenią. Mniejszy dystans sprawi, że światło zostanie zbyt intensywnie skupione. Duże lampy sufitowe tuby (sprawdź) (około 50 W) powinny być montowane jeszcze wyżej. Dlatego tak ważne jest, by oświetlane nimi pomieszczenie było stosunkowo wysokie.

Ruchomy kosz – pożądana cecha produktu

Dobre lampy tubowe posiadają specjalny, ruchomy kosz, dzięki któremu możliwe jest usytuowanie emitowanego przez lampę światła w wybranym kierunku.

Ma to szczególne znaczenie w sytuacjach, gdy lampy te wykorzystywane są w roli oświetlenia punktowego. Można je wtedy ukierunkować w dowolny sposób, oświetlając nimi powierzchnię, którą w danym momencie użytkownik jest zainteresowany. Lampy ruchome mogą stworzyć przepiękne widowisko świetlne, o ile zadba się o ich odpowiednie usytuowanie względem siebie i oświetlanej powierzchni.

Podsumowanie

Lampy tubowe to specyficzna forma opraw oświetleniowych, w których – oprócz designu, równie ważną rolę odgrywają ich parametry techniczne. Nie bez znaczenia jest też fakt, że większość z nich posiada szczegółowy opis tychże danych, z uwzględnieniem czynników, które należy brać pod uwagę podczas ich zakupu i późniejszego montażu na wybranej powierzchni.