projekt domów

Projekty domu – czym się kierować w ich wyborze?

Każdy inwestor i jego rodzina mają mnóstwo wyobrażeń na temat przyszłego domu. Każdy ma w głowie projekty domu, w którym chciałby zamieszkać. Wyobraźnię zwykle ograniczają finanse, które rodzina jest w stanie przeznaczyć na budowę własnego gniazda. Czym jeszcze powinniśmy się kierować, wybierając projekt?

Po pierwsze, działka

Działka, a właściwie jej wielkość, położenie oraz kształt, determinuje wybór projektów domu. Jeśli już jesteśmy posiadaczami działki, to musimy wiedzieć, że mamy też pewne ograniczenia w wyborze domu, chyba że jest to rozległy teren.  Chodzi o to, że budynek nie powinien przekraczać 40 procent powierzchni działki. Gdy więc marzy nam się dom o dużej powierzchni mieszkalnej, a działka jest mała, lepiej zdecydować się na budynek piętrowy zamiast parterowego.
O wyborze projektu decyduje też położenie działki. Zwykle wejście, kuchnia oraz pomieszczenia gospodarcze usytuowane są od strony ulicy, natomiast część dzienna oraz sypialnie a także taras – od strony ogrodu.

Po drugie, miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

Planując budowę domu, trzeba się uwzględnić warunki zabudowy narzucone przez plan zagospodarowania przestrzennego.  To on decyduje, czy np. na danym terenie można postawić dom piętrowy czy budynek o dużych gabarytach. Poza tym miejscowy plan decyduje o linii zabudowy (odległość od ulicy, w jakiej można postawić dom) oraz maksymalnej powierzchni zabudowy.

Mając informacje na ten temat, możesz dopiero wtedy wybierać projekty domu.

Co jeszcze uwzględnić?

Dom budujemy zwykle jeden na całe życie. Bywa, że także z myślą o kolejnym pokoleniu użytkowników. Należy więc także wziąć pod uwagę aktualne, ale i przyszłe potrzeby mieszkaniowe rodziny. Tak więc dom powinien być przystosowany (w zależności od planów na przyszłość):

  • do dalszej rozbudowy
  • podziału na dwa samodzielne mieszkania.

Oczywiste, że należy też zwrócić uwagę na:

  • liczbę pomieszczeń mieszkalnych i gospodarczych,
  • lokalizację strefy dziennej i nocnej,
  • usytuowanie kuchni,
  • liczbę łazienek.

Biorąc to pod uwagę, masz nieco ograniczony wybór, ale będzie to projekt domów, jakiego potrzebujesz.