Tynk podobny do drewna

Ekotrend w budownictwie utrzymuje się od wielu lat i najprawdopodobniej nic tej mody nie zmieni. W budownictwie stosuje się materiały naturalne lub podobne do nich. W zamian drewna można zastosować tynk drewnopodobny. Jest to jak najbardziej proekologiczne rozwiązanie – przyroda na nim nie ucierpi.

Tynk drewnopodobny, dostępny między innymi na Budujemy.eu, ma przede wszystkim strukturę desek szalunkowych. Wykonywany jest zazwyczaj na elewacjach domów. Jest to innymi słowy pargeting elewacyjny. Wykonanie tynku o strukturze drewna na elewacji domu polega na odciskaniu, modelowaniu w mokrej zaprawie betonu architektonicznego matryc silikonowych.


Takie matryce posiadają strukturę deski. Metoda wykonywania tynku drewnopodobnego jest pracochłonna. Wymaga także bardzo dużych umiejętności manualnych oraz dobrych narzędzi. Efekt drewna można też osiągnąć przy paneli elewacyjnych styropianowych o kształcie desek lub pomocy specjalnej, elastycznej okładziny elewacyjnej. Jednak tynk, mimo dużej pracochłonności prezentuje się o wiele ciekawiej na elewacjach danego budynku i po prostu wygląda bardziej naturalnie. Można go dowolnie kształtować, jest bardzo trwały i nie podatny na warunki atmosferyczne. Nie jest mu straszny a ni deszcz ani śnieg, ani wiatr czy ostre słońce. I przede wszystkim nie wymaga częstej konserwacji jak naturalne drewno.

Doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą mieć naturalny wygląd domu, a niekoniecznie chcą zastosować do tego drewno.