Fotowoltaika dla firm - warszawa

Fotowoltaika Warszawa – czy wciąż opłaca się inwestować w panele PV?

Nie da się ukryć, że na przestrzeni ostatnich lat to właśnie odnawialne źródła energii zaczęły cieszyć się ogromną popularnością, a wśród nich przede wszystkim innowacyjne rozwiązanie w postaci umieszczanej zazwyczaj na dachu instalacji fotowoltaicznej. Można jednak odnieść wrażenie, że początkowy boom na panele fotowoltaiczne w kraju nad Wisłą nieco osłabł, dlatego też dziś sprawdzamy czy inwestycja w fotowoltaikę w Warszawie wciąż się opłaca. 

Zgodnie z oficjalnymi danymi przedstawionymi pod koniec lipca 2022 roku przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska liczba prosumentów, a więc właścicieli samowystarczalnych instalacji zasilanych za pomocą OZE, wyniosła rekordową wartość 1,2 mln osób. Skąd taki wynik? Bez wątpienia przyczyniły się do niego liczne programy dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych, które skutecznie obniżały całą kwotę montażu paneli, jak i również system opustów, który jednak z czasem zastąpiony został net-bilingiem. Na jakich zasadach odbywa się obecnie rozliczenie PV i czy wciąż warto rozważyć fotowoltaika Warszawa

Nowe rozliczenie paneli fotowoltaicznych: jakie zasady obowiązują obecnie? 

Co właściwie kryje się za pojęciem wcześniej wspomnianego net-bilingu? Najprościej mówiąc jest to zupełnie nowy system rozliczania fotowoltaiki, który od funkcjonującego do tej pory systemu opustów różni się kilkoma istotnymi szczegółami.

Po pierwsze (i najważniejsze) kompletnie odmienna jest tutaj zasada dotycząca samego rozliczania. O ile w poprzednim systemie prosumenci mogli niejako magazynować nadwyżkę produkowanej przez panele PV energii elektrycznej za opłatą wynoszącą 20-30%, o tyle w systemie net-biling całość odbywa się na umowie kupna-sprzedaży. Prosument oddaje więc niewykorzystaną energię wyprodukowaną z użyciem OZE do sieci po określonej przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne cenie, a następnie w razie konieczności, gdy zapotrzebowanie na energię elektryczną okaże się wyższe, wykupuje ją od swojego sprzedawcy zgodnie z obowiązującymi stawkami. 

fotowoltaika Warszawa

Fotowoltaika Warszawa – czy mieszkańcy stolicy powinni zrezygnować z zakupu paneli? 

Czy w związku z powyższymi informacjami panele fotowoltaiczne w Warszawie wciąż się opłacają? Jak najbardziej!

Obowiązująca od końca marca 2022 roku nowelizacja Ustawy o OZE nie wpływa bowiem na fakt, że wciąż można cieszyć się samowystarczalnością energetyczną i niezależnością od nieustannie zmieniających się cen prądu. Ponadto, decydując się na instalację paneli fotowoltaicznych w stolicy można dodatkowo przyczynić się do poprawy stanu otaczającego nas środowiska naturalnego, gdyż fotowoltaika nie emituje szkodliwych substancji i pyłów, ale też nie wytwarza odpadów. Warto także nadmienić fakt, że zyski ze sprzedaży nadwyżek energii w systemie net-biling można wypłacić, a to bez wątpienia doskonała wiadomość dla wszystkich niezdecydowanych.