Rynek pierwotny czy wtórny – zalety i wady

W życiu każdego z nas przychodzi moment na zakup pierwszego mieszkania. Jest to jedna z najważniejszych decyzji. Pierwsze pytanie jakie należy sobie zadać to czy mieszkanie zakupić z rynku pierwotnego czy wtórnego. Obie opcje mają swoje zalety i wady. Można przyjrzeć się temu na podstawie rynku nieruchomości we Wrocławiu.

Zalety rynku pierwotnego

Nowe mieszkania we Wrocławiu z rynku pierwotnego cieszą się dużą popularnością. Wszystko dlatego, iż zakup takiego mieszkania niesie ze sobą wiele zalet i korzyści. Przede wszystkim dokonujemy zakupu nowego mieszkania w nowym budynku. To daje kupującemu pewność, że przez długie lata mieszkanie nie będzie wymagało remontu. Taki budynek posiada także nowoczesną infrastrukturę, np. w postaci windy.

Wady rynku pierwotnego

Rynek pierwotny ma jednak także i swoje wady. Mieszkania deweloperskie we Wrocławiu charakteryzują się m.in. dość długim oczekiwaniem na odbiór. Nowe mieszkanie to także dodatkowe koszty związane z wykończeniem mieszkania. Warto także wspomnieć o samej cenie. Mieszkanie z rynku pierwotnego jest często dużo droższe w porównaniu z mieszkaniami z rynku wtórnego.

 

Zalety rynku wtórnego

Rynek wtórny to przede wszystkim szybkość realizacji transakcji. Do mieszkania można się wprowadzić niemal zaraz po jego zakupie. Często także mieszkanie nie wymaga remontu czy jego wykończenia. Mieszkanie z rynku wtórnego to także możliwość weryfikacji otoczenia.

 

Wady rynku wtórnego

Dla jednych to zaleta, dla innych wada. Chodzi o to, że wprowadzamy się do mieszkania, które jest już urządzone. Czasem jego wygląd może nie odpowiadać naszym gustom co będzie oznaczało dodatkowe koszty związane z jego zmianą.