Jak wybrać nasiona na kiełki?

W ostatnim czasie niezwykle popularne stały się kiełki, które zakupić można w wielu marketach. Okazuje się jednak, że wybór gotowych kiełek może nie być takim dobrym pomysłem. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wyhodowanie kiełek w domu. Co warto wiedzieć o samych nasionach i jak je wysiać?

Jak siać kiełki?

Może na początek warto wspomnieć o tym, dlaczego lepiej zrezygnować z zakupu gotowych kiełków. Wydawać by się mogło, że jest to rozwiązanie zdecydowanie lepsze niż wysiew nasion. Oczywiście na pewno jest ono szybsze i wygodniejsze, jednak niekoniecznie zdrowsze. Kiełki, które zakupić można w pojemnikach są bardzo często uprawiane w ciemnych halach, dlatego też posiadają zdecydowanie mniej cennych właściwości. Spożywanie ich staje się zatem bezsensowne, gdyż nie wnoszą one żadnych korzyści. Zdarzają się także sytuacje, kiedy to gotowe kiełki w pudełkach zaczynają się psuć. Podczas wyboru takich kiełków, trzeba zwracać uwagę na to, czy pojawia się na nich pleśń. Dlatego też lepszym rozwiązaniem okazuje się wysiew kiełków w domu. Nasiona na kiełki (kliknij) umieszcza się w pojemniku lub w miseczce. Wcześniej trzeba je oczywiście przepłukać i dobrze namoczyć. Kiełki powinny mieć zapewniony stały dostęp do światła. Konieczne jest również ich regularne podlewanie. Kiełki można spożywać już po około tygodniu od momentu wysiania.

Jak wybrać nasiona na kiełki?

Nasiona na kiełki można zakupić w dobrych sklepach ogrodniczych. Trzeba jednak zachować przy tym ostrożność, gdyż można bardzo łatwo zakupić zły produkt. Nasiona takie nie mogą być przede wszystkim zaprawiane, gdyż nie będą nadawały się do spożycia. Obecnie można zakupić specjalną mieszankę nasion na kiełki lub nasiona warzyw, które po skiełkowaniu nadają się do spożycia. Należą tu między innymi nasiona brokuła, dyni czy soczewicy.

Kiełki potrafią urozmaicić dietę. Są one niskokaloryczne, dlatego może po nie sięgać nawet osoba, która dba o linię. Warto zastanowić się nad wysiewem tych nasion, gdyż kiełki stanowią wspaniały dodatek to sałatek czy kanapek.