gruntoemalia-do-metalu

Koniec z rdzą, czyli jak odnowić elementy metalowe

Bramy, ogrodzenia, futryny drzwi, balkonowe balustrady, huśtawki ogrodowe – metalowe elementy pięknie wyglądają, kiedy są nowe. Z czasem tracą swój estetyczny wygląd, zaczyna pojawiać się na nich rdza i gołym okiem widać, że trzeba się zabrać za ich odnawianie. Jaką farbę do metalu wybrać i jak ją prawidłowo nałożyć?

Metal żelazny czy metal nieżelazny?

W zależności od tego, jaki materiał będziesz odnawiał, taką farbę powinieneś wybrać. Ma to ogromne znaczenie, gdyż nie wszystkie farby zabezpieczą przed pojawianiem się rdzy, ale też nie wszystkie metalowe elementy muszą być na nią podatne.

Podstawowy podział materiałów metalowych:

  • metale żelazne – stal i żeliwo podatne na korozję
  • metale nieżelazne – niepodatne na czynniki korodujące.

Farby do metalu nieżelaznego mogą być winylowe lub akrylowe. Nie będą one dawały wysokiej ochrony przed korozją. Są one rozcieńczane wodą. Metale żelazne wymagają wysokiej ochrony antykorozyjnej, dlatego są one robione na bazie rozpuszczalników. Z powodzeniem możesz je zastosować do odnowienia elementów metalowych znajdujących się na zewnątrz budynków. Niektóre farby mają aktywne dodatki, które podlegają utlenianiu. To farba antykorozyjna, która jest gwarancją, że oksydacja będzie zachodzić w warstwie farby, a nie na powierzchni metalu. Rdza może pojawić się najwcześniej po upływie kilku lat.

Malowanie metalu w kilku prostych krokach

Powiedzmy, że masz do pomalowania futrynę, która nie wygląda już zbyt estetycznie. Najpierw musisz ją umyć, odtłuścić i wysuszyć. Specjaliści polecają również zastosować papier ścierny gruboziarnisty, którym usuniesz starą powłokę farby i ewentualną rdzę.

Następnym krokiem jest ponowne umycie i odtłuszczenie powierzchni. Dzięki temu nowa farba do futryn będzie dobrze przywierała do metalowej powierzchni. Wystarczy nałożyć ją jedną lub dwoma cienkimi warstwami, by nie powstały nieestetyczne zacieki.