Zmiana dostawcy prądu nie jest trudna ani też czasochłonna

Wiele osób korzysta z możliwości zmienienia dotychczasowego dostawcy prądu w celu obniżenia rachunków za prąd, jednak nie brakuje też osób mających pewne wątpliwości co do opłacalności i bezpieczeństwa takiego rozwiązania. Częstymi problemami jest brak zorientowania na rynku energii i nieznajomość aktualnych ofert innych sprzedawców energii, obawy przed koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów czy zbyt dużym skomplikowaniem całej procedury.

Ile trwa zmiana dostawcy prądu i z jakimi kosztami trzeba się liczyć?

Każdy przedsiębiorca czy też klient indywidualny może zmienić obecnego dostawcę prądu, co jest całkowicie bezpłatne. Nie jest to też skomplikowane ani czasochłonne. Wystarczy znaleźć najbardziej korzystną dla siebie ofertę za pomocą porównywarek cen energii i gotowych kalkulatorów dostępnych w Internecie, po czym skontaktować się z potencjalnym dostawcą prądu. Przedstawi on szczegóły oferty i warunki umowy. Po podpisaniu umowy i pełnomocnictwa do reprezentowania klienta, nowy sprzedawca będzie mógł zająć się w jego imieniu wszystkimi formalnościami. Zadaniem nowego dostawcy będzie wypowiedzenie umowy z dotychczasowym sprzedawcą, poinformowanie operatora systemu dystrybucyjnego o tym fakcie i podpisanie z nim nowej umowy o świadczenie usługi dystrybucji. 

Cały proces zmiany sprzedawcy zgodnie z ustawą powinien wynosić maksymalnie 30 dni, jeśli jest to pierwsza zmiana. Dla każdej następnej okres ten zostaje skrócony do 14 dni. Zdarza się tak, że cała procedura może wydłużyć się do trzech miesięcy. Duże znaczenie ma okres wypowiedzenia umowy z obecnym dostawcą prądu. Konieczne jest zwrócenie uwagi na datę wygaśnięcia z nim umowy, w przypadku zawarcia jej na określony czas. 

Ile razy i jak często można zmienić sprzedawcę prądu?

Dostawcę prądu można zmieniać dowolną ilość razy. Każda kolejna zmiana staje się prostsza i przebiega szybciej. Przy kolejnej zmianie sprzedawcy prądu nie ma już konieczności zawierania nowej umowy o świadczenie usług dystrybucji ani też nie trzeba dostosowywać urządzeń pomiarowo-rozliczeniowych. Zmiany można wobec tego dokonywać nawet co roku.

Zmiana dostawcy prądu jest możliwa pod adresem: https://www.innogy.pl/pl/dla-domu/obsluga-i-pomoc/jak-zostac-klientem-innogy